Cumartesi, Aralık 4, 2021
tr
Ana Sayfa EKONOMİ Karadeniz Bölgesinde en büyük ihracat Trabzon’dan

Karadeniz Bölgesinde en büyük ihracat Trabzon’dan

Trabzon Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği(DKİB)’nin “Karadeniz Bölgesinden Rusya Federasyonu’na en fazla ihracatı Trabzon ili gerçekleştiriyor”konulu yazılı açıklaması şöyledir; “Yılın ilk 10 ayında Karadeniz Bölgesinden Rusya Federasyonu’na 276 milyon 21 Bin 832 $ tutarında ihracat gerçekleşmiş olup, 10 aylık dönemde Bölgeden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatta %38 oranında artış yaşanmıştır. Karadeniz Bölgesi illerinden Rusya Federasyonu’na en fazla ihracat yapılan il olarak Trabzon’dan Ocak-Ekim döneminde Rusya’ya 148 milyon 223 bin 900 $ tutarında ihracat gerçekleştirilmiş ve %27 oranında ihracat artışı yaşanmıştır. Karadeniz Bölgesinden Rusya’ya yapılan ihracatta birinci sırada yer alan Trabzon ili toplamda Karadeniz Bölgesi’nden Rusya’ya yapılan ihracatın % 54’lük kısmını tek başın gerçekleştirmekte olup, Trabzon ilinin bu başarısı yaklaşık 30 yıldır devam etmektedir.
Ülkemizden de yılın ilk 10 ayında Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatta % 33 oranındaki artışla 4 milyar 222 milyon 446 bin 231 $ olarak gerçekleşmiştir.
Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu; 2021 yılı ilk 10 ayında Karadeniz Bölgesinden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatın artış trendini sürdürdüğüne değinerek, aynı dönemde Karadeniz Bölgesinden Rusya’ya en fazla ihracatı Trabzon ilinden gerçekleştiğini ve Trabzon ilinin toplam ihracatın % 54 lük kısmını tek başına gerçekleştirdiğini belirtti.
Trabzon ilinden Rusya Federasyonu’na en fazla ihraç edilen ürünlerin yaş meyve sebze ürünleri, fındık ve balık olduğunun altını çizen Kalyoncu, bu ürünler yanında son yıllarda inşaat malzemeleri, makine aksamı ve tüketim ürünleri ihracatının da her geçen gün gelişme gösterdiğini belirtti.
Trabzon ili yanında Rize ilimizden de son yıllarda Rusya’ya yapılan ihracatta önemli artış kaydedildiğini ve Rize ilinin bölgeden Rusya’ya en çok ihracat gerçekleştiren 3’üncü il konumuna yükseldiğini belirten Kalyoncu; ülkemizden Rusya Federasyonu’na en fazla işlenmiş alabalık ihraç edilen ilin de Rize olduğunu ifade etti.
Gerek ürün çeşitliği ve gerekse hacim olarak bölgeden Rusya Federasyonu’na yapılan ihracatın yılı artış trendi ile kapatacağından ümitli olduklarını ifade eden DKİB Başkanı Saffet Kalyoncu, önümüzdeki dönemde de hedef pazarımız olan Rusya Federasyonu’na ihracatımızın daha üst noktalara ulaşması için ticarette yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmasının çok önemli olduğunu ve bu sorunların çözümü ile ikili ticaretin karşılıklı olarak hedef konulan rakamlara kısa sürede ulaşacağını belirtti.”

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Koronavirüs hastalığı (COVID-19)

Yeni Koronavirüs Hastalığı (Covid-19), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık 2019 ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada...

Svalbard Küresel Tohum Deposu

Norveç ve Kuzey Kutbu arasındaki Kuzey Kutup Dairesi'nin yukarısındaki bir adada buzlu Plataberget Dağı’nın derinliklerinde, insanlığın geleceği için hayati öneme sahip bir kaynak bulunmaktadır....

Karadeniz Bölgesinde en büyük ihracat Trabzon’dan

Trabzon Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği(DKİB)’nin “Karadeniz Bölgesinden Rusya Federasyonu’na en fazla ihracatı Trabzon ili gerçekleştiriyor”konulu yazılı açıklaması şöyledir; “Yılın ilk 10 ayında Karadeniz Bölgesinden...

Amasya kuru soğan üreticilerine müjde. Toplantıda ihracat girişimi önerisi

Amasya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulunun Amasya’nın Suluova ilçesinde “Kuru soğan” konulu düzenlediği toplantı sonucu yaptığı yazılı açıklama şöyledir; “ Kuru soğan üreticilerinin ciddi sorunlar...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!