Çarşamba, Haziran 16, 2021
tr
Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLARI-BAŞBAKANLAR - BAKANLAR - MİLLETVEKİLLERİ Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani: “Gürcistan diasporasının oynadığı önemli...

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani: “Gürcistan diasporasının oynadığı önemli rol”

Gürcistan Diasporası 28 Mayıs 2021 Cuma günü Gürcistan Dışişleri Bakanlığı koordinesinde internet ortamında bir forum düzenlendi. Düzenlenen bu forumda; Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili, Başbakan Irakli Gharibashvili, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani Gürcistan Parlamentosu Başkanı Kakha Kuchava, Meclis Başkan Yardımcısı Levan Ioseliani ve Gürcü Parlamentosu Başkanı Beka Odisharia foruma katılanlara hitap etti
Gürcistan Dışişleri Bakanlığının düzenlenen Gürcistan diaspora formu ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklama şöyledir; “Gürcistan Başbakan Yardım cısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani; ” Diaspora olmadan Gürcistan’ın gelişimi başarılı diasporasının ve mükemmel olmayacak. Hükümetimiz, Gürcistan ülkemizin kalkınmasında oynadığı önemli rolün tamamen farkındadır ve bu nedenle yurtdışında yaşayan hemşehrilerimize sahip çıkmak ve onların çıkarlarını korumak çok üst düzeydedir” dedi. Dışişleri Bakanı Davit Zalkaliani Forumda – “Birleşik Gürcistan için Güçlü Diaspora” dedi. Dışişleri Bakanı, çabalarıyla anavatanla yakın bağları sağlamayı ve ulusal kimliği korumayı amaçlayan Gürcü diasporasının temsilcilerine şükranlarını dile getirdi.
Dışişleri Bakanı aynı zamanda yurtdışında faaliyet gösteren diaspora kuruluşlarının da önemini vurguladı ve pandemi nedeniyle yurttaşlarının karşılaştıkları sosyal, ekonomik veya ahlaki sorunların üstesinden gelme çabalarını kaydetti. Gürcistan Anayasası ve üst düzey yasama veya stratejik belgelerle güvence altına alınan, yurtdışında yaşayan yurttaşları koruma ve onlara bakma sorumluluğunu en yüksek yasama düzeyinde ilan ediyor.
Dışişleri Bakanına göre, pandeminin yol açtığı zorluklara rağmen diaspora ile ilişkiler açısından faaliyetler daha da aktif hale geldi:
– Hem yürütme hem de yasama düzeyinde yurttaşlarla yoğun temaslar devam ediyor;
– Pazar okullarını, halk topluluklarını, kültür merkezlerini ve diaspora girişimlerini desteklemek için proje ve programlar uygulanmaktadır.
– Diasporanın katılımıyla bölgesel konferanslar ve tematik forumlar düzenlenmektedir.
– 100’den fazla Pazar okulu, Gürcü dil kursları, 110 halk topluluğu açılmış ve yurtdışındaki büyükelçiliklerimizin çabaları sayesinde başarıyla faaliyet göstermektedir.
– Diasporanın örgütlenmesi ve koordinasyonu açısından da önemli ilerleme kaydedilmiştir – Şu anda farklı ülkelerde yaklaşık 300 diaspora kuruluşu bulunmaktadır.
– Uluslararası kuruluşlarla aktif işbirliğini sürdürmektedir – (Uluslararası Göç Örgütü IOM, Uluslararası Göç Politikası Geliştirme Merkezi ICMPD ve Alman Uluslararası İşbirliği Derneği GIZ).
Davit Zalkaliani konuşmasında özellikle Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili’ye teşekkür etti ve Cumhurbaşkanı’nın Gürcistan diasporası ile işbirliğinin geliştirilmesine yaptığı önemli katkıya dikkat çekti. Bakan ayrıca, Gürcistan Iraklı Gharibashvili Başbakanı’nın diaspora ile ilişkilerde desteğinin önemine dikkat çekti. David Zalkaliani, diaspora ile ilişkiler sürecinde kilisenin rolünü de vurguladı. Bakan ayrıca dinleyicilere Leville arazisi hakkında bilgi verdi. Davit Zalkaliani’ye göre, Leville arazisinin yeniden inşası-rehabilite edilmesinin ilk aşaması öngörülen süre içinde tamamlandı – küçük, sözde “Portakal Projesi”. Tamamlanması 2024 (başlangıçta planlanandan 2 yıl önce – 2026) olarak planlanan ikinci “Genel (Temel) Proje” için hazırlıklar halen devam etmektedir.
Forum çerçevesinde iki tematik toplantı yapıldı: 1. “Ekonomi ve İş – Ülkenin Kalkınması için Gürcü Diasporası”; 2. “Eğitim ve kültür. Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili, Başbakan Irakli Gharibashvili, Gürcistan Parlamento Başkanı Kakha Kuchava, Parlamento Başkan Yardımcısı Levan Ioseliani ve Gürcistan Parlamentosu Diaspora ve Kafkas İşleri Komisyonu Başkanı Beka Odisharia’da dinleyicilere hitap etti.”

საქართველოს განვითარება დიასპორის გარეშე წარმატებული და სრულყოფილი ვერ იქნება – დავით ზალკალიანი
„ჩვენი ხელისუფლება სრულად აცნობიერებს იმ მნიშვნელოვან როლს, რასაც ქართული დიასპორა ასრულებს ჩვენი ქვეყნის განვითარების პროცესში და სწორედ ამიტომ უცხოეთში მცხოვრებ თანამემამულეებზე ზრუნვა და მათი ინტერესების დაცვა აყვანილია ძალიან მაღალ ნიშნულზე“ – ამის შესახებ საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, საგარეო საქმეთა მინისტრმა, დავით ზალკალიანმა დიასპორის დღისადმი მიძღვნილ ფორუმზე – „ძლიერი დიასპორა ერთიანი საქართველოსთვის“ განაცხადა.
საგარეო საქმეთა მინისტრმა მადლიერება გამოხატა ქართული დიასპორის წარმომადგენლების მიმართ, რომელთა ძალისხმევა, მინისტრის თქმით, მიმართულია სამშობლოსთან მჭიდრო კავშირის უზრუნველყოფის და ეროვნული იდენტობის შენარჩუნებისკენ.
ამასთან, საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა განსაკუთრებული ხაზი გაუსვა საზღვარგარეთ მოქმედ დიასპორული ორგანიზაციების მნიშვნელობას და აღნიშნა მათი ძალისხმევა პანდემიით გამოწვეული ვითარებიდან გამომდინარე, თანამემამულეების წინაშე არსებული სოციალური, ეკონომიკური თუ მორალური პრობლემების დასაძლევად.
მინისტრის თქმით, სახელმწიფო უმაღლეს საკანონმდებლო დონეზე აცხადებს თავის პასუხისმგებლობას უცხოეთში მცხოვრები თანამემამულეების დაცვასა და ზრუნვაზე, რაც გარანტირებულია საქართველოს კონსტიტუციით და მაღალი დონის საკანონმდებლო თუ სტრატეგიული დოკუმენტებით.
საგარეო უწყების ხელმძღვანელის განცხადებით, მიუხედავად პანდემიით გამოწვეული სირთულეებისა, დიასპორასთან ურთიერთობის კუთხით საქმიანობა კიდევ უფრო გააქტიურდა:
– გრძელდება ინტენსიური კონტაქტები თანამემამულეებთან, როგორც აღმასრულებელ, ისე საკანონმდებლო დონეზე;
– ხორციელდება პროექტები და პროგრამები, რომლებიც მიზნად ისახავს საკვირაო სკოლების, ფოლკლორული ანსამბლების, კულტურული კერების და დიასპორული ინიციატივების მხარდაჭერას.
– დიასპორის ჩართულობით ტარდება რეგიონულ კონფერენციები და თემატური ფორუმები.
– საზღვარგარეთ ჩვენი საელჩოების ძალისხმევით გაიხსნა და წარმატებით ფუნქციონირებს 100-ზე მეტი საკვირაო სკოლა, ქართული ენის შემსწავლელი კურსები, 110 ფოლკლორული ანსამბლი.
– მნიშვნელოვანი წინსვლაა დიასპორის ორგანიზებულობისა და კოორდინაციის კუთხითაც – ამჟამად სხვადასხვა ქვეყანაში მოქმედებს 300-მდე დიასპორული ორგანიზაცია.
– გრძელდება აქტიური თანამშრომლობა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან – (მიგრაციის საერთაშორისო ორგანიზაცია IOM, მიგრაციის პოლიტიკის განვითარების საერთაშორისო ცენტრი ICMPD და გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება GIZ).
სიტყვით გამოსვლისას, დავით ზალკალიანმა განსაკუთრებული მადლობა გადაუხადა საქართველოს პრეზიდენტს, სალომე ზურაბიშვილს და აღნიშნა პრეზიდენტის მნიშვნელოვანი წვლილი საქართველოს დიასპორასთან თანამშრომლობის განვითარების მიმართულებით.
მინისტრმა ასევე აღნიშნა საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის მხარდაჭერის მნიშვნელობა დიასპორასთან ურთიერთობის საკითხებში.
დავით ზალკალიანმა ასევე ხაზი გაუსვა ეკლესიის როლს დიასპორასთან ურთიერთობის პროცესში.
ამასთან, მინისტრმა ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას გააცნო ინფორმაცია ლევილის მამულთან დაკავშირებით. დავით ზალკალიანის ინფორმაციით, გათვალისწინებულ ვადაში დასრულდა ლევილის მამულის რეკონსტრუქცია-რეაბილიტაციის პირველი ფაზა – მცირე, ე.წ. „ორანჟერიის პროექტი“. ამჟამად მიმდინარეობს მეორე – „გენერალური (ძირითად) პროექტის“ მოსამზადებელი სამუშაოები, რომლის დასრულება დაგეგმილია 2024 წლისთვის (2 წლით ადრე, ვიდრე თავდაპირველი გეგმით იყო გათვალისწინებული – 2026წ.).
ფორუმის ფარგლებში, გაიმართა ორი თემატური შეხვედრა: 1. „ეკონომიკა და ბიზნესი – ქართული დიასპორა ქვეყნის განვითარებისათვის“; 2. „განათლება და კულტურა.
ღონისძიებაზე დამსწრე საზოგადოებას სიტყვით ასევე მიმართეს საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა, პრემიერ-მინისტრრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ კახა კუჭავამ, პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა, ლევან იოსელიანმა და საქართველოს პარლამენტის დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ ბექა ოდიშარი

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Gürcistan bölgesel iş birliğinin anahtarı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile düzenlediği...

Gürcistan ve Türkiye(Gürcistan) kara sınır kapılarında uygulanacak yeni kurallar

Yurt dışından Türkiye’ye girişlerde uygulanacak tedbirlere ilişkin duyuru(01.06.2021) “T.C. Tiflis Büyükelçiliği’nin “Yurt dışından Türkiye’ye girişlerde uygulanacak tedbirlere ilişkin ” duyuırusu şöyledir; 1. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında...

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani: “Gürcistan diasporasının oynadığı önemli rol”

Gürcistan Diasporası 28 Mayıs 2021 Cuma günü Gürcistan Dışişleri Bakanlığı koordinesinde internet ortamında bir forum düzenlendi. Düzenlenen bu forumda; Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili, Başbakan...

Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi Gürcistan-Batum’da marketlerde

Gürcistan’da Türkçe ve Gürcüce olarak oniki yıldır yayın yapan ve Avrasya Bölgesinde örneği olmayan Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi marketlerde de dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca Gürcistan’da diğer...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!