Pazar, Mayıs 9, 2021
tr
Ana Sayfa DÜNYA Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia Başkanlığındaki Kurumlararası Koordinasyon Kurulu toplantısı“Açık alanda maske takma...

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia Başkanlığındaki Kurumlararası Koordinasyon Kurulu toplantısı“Açık alanda maske takma zorunluluğu”

Gürcistan’daki mevcut epidemiyolojik durum ve son 24 saatte alınan önlemler, Başbakan Giorgi Gakharia’nın başkanlığında video konferans formatında düzenlenen Kurumlararası Koordinasyon Konseyi’nin bugünkü toplantısında masaya yatırıldı.
Bugünden itibaren açıkta maske takmanın zorunlu hale geldiği kaydedildi; Gürcistan’daki restoranlar da 22: 00’ye kadar açık olacak; Aynı zamanda, Kurumlar Arası Koordinasyon Kurulu kararına göre, 25 Kasım’a kadar Tiflis, Kutaisi, Rustavi, Telavi, Zugdidi, Zestaponi, Gori, Poti, Marneuli ve Gardabani okullarında uzaktan eğitim devam edecek. Tiflis Belediyesi’nin kararına göre, epidemiyolojik durum nedeniyle belediye anaokulları yarından itibaren geçici olarak kapatılacak, ancak daha önce olduğu gibi anaokullarının gıda tedariği devam edecek. Bu karar özel anaokulları ve Gürcistan’ın diğer şehirlerinde faaliyet gösteren anaokulları için geçerli olmayacak ve bu aşamada her zamanki gibi çalışmaya devam edecekler. Kurumlar Arası Koordinasyon Konseyi, noktaya dayalı, yerel kısıtlamalar yaklaşımını dikkate alarak, belirli belediyelerdeki epidemiyolojik duruma dayalı kararlar alacaktır.
Konsey üyeleri, dünyadaki koronavirüs bulaşmış insan sayısının artan dinamiklerinin yanı sıra kliniklerdeki durum ve birinci basamak sağlık hizmetleri çemberinin çalışmaları hakkında konuştu. Sağlık Bakanlığının gerektiğinde kliniklerde ilave yatakları harekete geçirmek için sürekli çalıştığı kaydedildi. Aynı zamanda, konsey toplantısı Sağlık Bakanlığı’na hafif ve asemptomatik hastaların tedavi edildiği, imrenilen otellerdeki tıbbi bileşeni güçlendirmesi talimatını verdi. Ek olarak, sigorta şirketlerinden aile hekimleri, evde tedavi görmeye devam eden hafif hastaların yönetiminde yer almaktadır. Ayrıca hastaların evlerini ve onlarla temas halindeki kişileri sistematik olarak izleyen ve durumun kötüleşmesi durumunda uygun yanıt veren bir “Merkezi Çevrimiçi Klinik” de bulunmaktadır. Güncel verilere göre Gürcistan’da laboratuvarca doğrulanmış 46.817 koronavirüs enfeksiyonu vakası tespit edildi ve bunların 31.170’i iyileşti. 381 kişi öldü. Bu aşamada 3004 kişi karantina, 2.428 kişi imrenilen otellerde ve 4.355 kişi hastanede gözetim altında. Archil Talakvadze’nin başkanlık ettiği Gürcistan Parlamentosu ve Başkanlık İdaresi, Başbakan başkanlığındaki Kurumlar Arası Koordinasyon Konseyi’nin çalışmalarına aktif olarak katılmaktadır.

პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს სხდომა ვიდეოკონფერენციის ფორმატში გაიმართა
საქართველოში არსებული ეპიდემიოლოგიური მდგომარეობა და გასული 24 საათის განმავლობაში განხორციელებული ღონისძიებები განიხილეს უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს დღევანდელ სხდომაზე, რომელიც პრემიერ-მინისტრ გიორგი გახარიას ხელმძღვანელობით ვიდეოკონფერენციის ფორმატით გაიმართა.
აღინიშნა, რომ დღეიდან სავალდებულო გახდა პირბადის ტარება ღია სივრცეშიც; ასევე რესტორნები საქართველოს მასშტაბით 22:00 საათამდე იმუშავებენ; ამასთან, უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს გადაწყვეტილებით, თბილისის, ქუთაისის, რუსთავის, თელავის, ზუგდიდის, ზესტაფონის, გორის, ფოთის, მარნეულისა და გარდაბნის სკოლებში კი 25 ნოემბრამდე სწავლა დისტანციურ რეჟიმში გაგრძელდება. თბილისის მუნიციპალიტეტის გადაწყვეტილებით, ეპიდემიოლოგიური ვითარებიდან გამომდინარე, ხვალიდან მუნიციპალური საბავშვო ბაღები დროებით დაიხურება, თუმცა ისევე, როგორც მანამდე, ბაგა-ბაღების აღსაზრდელთა საკვებით უზრუნველყოფა გაგრძელდება. აღნიშნული გადაწყვეტილება არ გავრცელდება კერძო საბავშვო ბაღებზე, ასევე საქართველოს სხვა ქალაქებში მოქმედ საბავშვო ბაღებზე და ისინი ამ ეტაპზე ჩვეულ რეჟიმში განაგრძობენ მუშაობას. უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭო გადაწყვეტილებებს წერტილოვანი, ლოკალური შეზღუდვების მიდგომის გათვალისწინებით, კონკრეტულ მუნიციპალიტეტებში ეპიდემიოლოგიური ვითარების შესაბამისად მიიღებს.
საბჭოს წევრებმა ისაუბრეს მსოფლიოში კორონავირუსით ინფიცირებულთა რაოდენობის მზარდ დინამიკაზე, ასევე კლინიკებში არსებულ მდგომარეობასა და პირველადი ჯანდაცვის რგოლის მუშაობაზე. აღინიშნა, რომ ჯანდაცვის სამინისტრო მუდმივად მუშაობს საჭიროების შემთხვევაში კლინიკებში დამატებით საწოლების მობილიზებაზე. ამასთან, საბჭოს სხდომაზე ჯანდაცვის უწყებას დაევალა, გააძლიეროს სამედიცინო კომპონენტი კოვიდ-სასტუმროებში, სადაც მსუბუქი და უსიმპტომო პაციენტები მკურნალობენ. ამასთან, მსუბუქი პაციენტების მართვის პროცესში, რომლებიც ბინაზე მკურნალობას განაგრძობენ, ჩართულნი არიან სადაზღვევო კომპანიების ოჯახის ექიმებიც. ასევე ფუნქციონირებს „ცენტრალური ონლაინკლინიკა“ რომელიც პაციენტების და ასევე, მათთან კონტაქტში, თვითიზოლაციაში მყოფი პირების ბინაზე სისტემატურ მონიტორინგს ახორციელებს, ხოლო მდგომარეობის დამძიმების შემთხვევაში, სათანადო რეაგირებას უზრუნველყოფს.
დღევანდელი მონაცემებით, საქართველოში კორონავირუსით ინფიცირების 46 817 ლაბორატორიულად დადასტურებული შემთხვევა გამოვლინდა, საიდანაც 31 170 პირი გამოჯანმრთელდა. გარდაცვლილია 381 ადამიანი. ამ ეტაპზე კარანტინში იმყოფება 3004 ადამიანი, კოვიდ-სასტუმროებში – 2 428 მოქალაქე, ხოლო სტაციონარში, მეთვალყურეობის ქვეშ – 4 355 პირი. პრემიერ-მინისტრის ხელმძღვანელობით მოქმედი უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭოს მუშაობაში აქტიურად მონაწილეობენ საქართველოს პარლამენტი, თავმჯდომარე არჩილ თალაკვაძის ხელმძღვანელობით და პრეზიდენტის ადმინისტრაცია.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

TİKA’dan Gürcistan’daki çiftçilere destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı(TİKA) tarafından Gürcistan'da Zugdidi Belediyesine bağlı 8 köyde Gürcistan'daki savaş mağduru 55 aileye tarım işlerinde kullanılmak üzere; mini traktörler,...

Diyanet İşleri Başkanlığından Gürcistan’da Ramazan ayı yardımı

T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ramazan ayı nedeniyle hazırlanan yardım paketleri, Gürcistan Müslümanlar İdaresi ve Tiflis Büyükelçiliği-Din Hizmetleri Müşavirliği tarafından...

Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “Türkiye’nin ihracatını artırmak”

Cumhurbaşkanlığı'nın 21.04.2021 tarih ve 31461 sayılı(Mükerrer) Resmi Gazetede yayınlanan 2021/193 sayılı kararına göre; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevine son verilmiş ve bu suretle boşalan...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!