Pazar, Mayıs 9, 2021
tr
Ana Sayfa GENEL Acara ile sınır illerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi

Acara ile sınır illerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi

  Sınır bölgeleri arasındaki ilişkiler iki ülke arasındaki genel ilişkileri derinleştirici etki yaratabilmektedir. Buradan hareketle, Başkonsolosluğumuzca Acara ile sınıra yakın illerimiz arasında ilişkilerin çeşitli boyutlarıyla geliştirilmesine yönelik çeşitli adımlar atılmaktadır:
   2015 Şubat ayı içinde Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon), Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (Rize) ve Çoruh Üniversitesi (Artvin) ile Şota Rustavelli Üniversitesinin (Batum) tarih bölüm başkanlarını ve bazı öğretim görevlilerini Batum’da bir araya getirildik. Yakın coğrafyada benzer konular üzerinde çalışan tarihçilerin işbirliği imkanları üzerinde fikir alışverişinde bulunmalarına ortam hazırlamayı amaçlayan bu toplantıda ortak konferanslar düzenlenmesine ve akademik çalışmalar yapılmasına karar verildi. Daha da önemlisi benzer toplantıların düzenli olarak rotasyon usulüyle yapılması üzerinde mutabakata varıldı. Bir sonraki toplantıya 2015 Mayıs ayında Trabzon evsahipliği yapacak.
  13 Mart 2015 tarihinde Trabzon, Rize ve Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürleri ile Acara Özerk Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Turizm İdaresi ve Batum Belediye Başkanlığı Kültür Dairesi yetkilileri Başkonsolosluğumuz tarafından düzenlenen bir program kapsamında bölgeler arası kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve turizm alanında işbirliği konularında görüş alışverişinde bulundular ve önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek ortak çalışmalara ilişkin bir yol planı belirlediler. Tarih toplantılarına benzer şekilde, kültür ve turizm alanındaki toplantıların da düzenli biçimde ve rotasyon usulüyle yapılmasına karar verildi. Bir sonraki toplantı 2015 Haziran ayında Artvin’de yapılacak.
  23 Nisan haftasında Acara’dan 240 Gürcü çocuğu 40 veli/ öğretmen ve 10 rehber (Başkonsolosluk personeli veya Türk üniversite öğrencisi) eşliğinde Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun illerimize göndermeyi planlanlıyoruz. Bu projede anılan illerimizin Valilikleri ile Acara Kültür, Eğitim ve Spor Bakanlığı ile işbirliği yapıyoruz. İki toplum arasındaki ilişkilerin küçük yaşlarda başlatılması ileriye yönelik yatırım niteliğinde. Nitekim, geçtiğimiz haftalarda ziyaret ettiğim üst düzey bir Gürcü yetkili ilkokul döneminde ülkemizde katıldığı 23 Nisan kutlamalarından duyduğu memnuniyeti uzun uzun anlattı ve Türkiyeyi ikinci vatanı olarak gördüğünü ifade etti. Ülkemizi tanıyan ve seven Gürcü nesiller yetişmesini arzu ediyoruz.
9-10 Mayıs 2015 tarihlerinde Batum ve Trabzon’da iki şehir kardeşliği çerçevesinde      Gürcü ve Türk sanatçıların ortak programı ile konserler düzenlenmeyi öngörüyoruz. Bu konserlerden elde edilecek geliri ise yine Başkonsolosluğumuzun himayesinde ve değerli işadamlarımızın katkılarıyla özürlü çocukların kullanımı için inşaa edilemekte olan binanın yapımında kullanacağız. Gürcistan’da yaşayan ve iş yapan Türklerin içinde bulundukları topluma sağladıkları faydaları ve yaptıkları yardımların öne çıkarılması ve Gürcü halkıyla paylaşılması gerektiğine inanıyoruz. Bu tür faaliyetler iki halkı birbirlerine daha da yakınlaştıracak.
 Benzer faaliyetleri önümüzdeki aylarda artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

TİKA’dan Gürcistan’daki çiftçilere destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı(TİKA) tarafından Gürcistan'da Zugdidi Belediyesine bağlı 8 köyde Gürcistan'daki savaş mağduru 55 aileye tarım işlerinde kullanılmak üzere; mini traktörler,...

Diyanet İşleri Başkanlığından Gürcistan’da Ramazan ayı yardımı

T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ramazan ayı nedeniyle hazırlanan yardım paketleri, Gürcistan Müslümanlar İdaresi ve Tiflis Büyükelçiliği-Din Hizmetleri Müşavirliği tarafından...

Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “Türkiye’nin ihracatını artırmak”

Cumhurbaşkanlığı'nın 21.04.2021 tarih ve 31461 sayılı(Mükerrer) Resmi Gazetede yayınlanan 2021/193 sayılı kararına göre; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevine son verilmiş ve bu suretle boşalan...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!