Çarşamba, Haziran 16, 2021
tr
Ana Sayfa EKONOMİ TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: "Önümüzdeki on yılda 700 milyar dolarlık yatırım...

TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: “Önümüzdeki on yılda 700 milyar dolarlık yatırım planlanıyor”

Haber: İlker ÇAKAN
   Sidney’de düzenlenen Türk- Avustralya İş Konseyi Çalışma Yemeği’nde konuşan TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Avustralyalı işadamlarına Türkiye’nin çok önemli yatırım fırsatları sunduğunu anlattı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Avustralya ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine başlama kararı aldıklarını açıkladı.
   Türk- Avustralya İş Konseyi Çalışma Yemeği, TOBB/ DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla Sidney’de gerçekleştirildi.
   TOBB/DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, küresel krizle birlikte ekonomide, batıdan doğuya doğru bir yönelme yaşandığına işaret ederek, bu dönüşümle birlikte Asya Pasifik bölgesiyle daha güçlü ve çeşitli ekonomik ilişkilere sahip olmanın, Türkiye’nin stratejik çıkarlarına uygun olduğunu ifade etti.
   TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki yıl Gelibolu Savaşı’nın 100. yıl dönümü vesilesiyle Türkiye’de gerçekleşecek anma törenlerine rekor seviyede Avustralyalı ziyaretçi beklediklerini belirtti. Türkiye’nin Avustralyalı adamlarına birçok sektörde fırsatlar sunduğunun altını çizen TOBB/DEİK Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu, “Önümüzdeki on yılda eğitim, sağlık, iletişim, altyapı ve ulaşım alanında 700 milyar dolarlık yatırım planlanıyor” dedi.
  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında iş konseyinin iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine destek sağlayacağına inandığını belirtti. Zeybekci, “2015 yılında 100. Yıl Anzak Anma Törenleri vesilesi ile ülkemize rekor seviyede turist bekliyoruz” dedi.
  İki ülke arasındaki ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için çalıştıklarını belirten Bakan Zeybekci, “Size bir müjde vereyim. Avustralyalı mevkidaşım ile yaptığım görüşmede Türkiye-Avustralya arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine başlama kararı aldık. Önümüzdeki yıl tamamlanmasını ikimiz de arzu ediyoruz” diye konuştu. Katılımcıların sorularıyla devam eden toplantıda, Türkiye ve Avustralya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunuldu.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Gürcistan bölgesel iş birliğinin anahtarı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile düzenlediği...

Gürcistan ve Türkiye(Gürcistan) kara sınır kapılarında uygulanacak yeni kurallar

Yurt dışından Türkiye’ye girişlerde uygulanacak tedbirlere ilişkin duyuru(01.06.2021) “T.C. Tiflis Büyükelçiliği’nin “Yurt dışından Türkiye’ye girişlerde uygulanacak tedbirlere ilişkin ” duyuırusu şöyledir; 1. Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında...

Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı David Zalkaliani: “Gürcistan diasporasının oynadığı önemli rol”

Gürcistan Diasporası 28 Mayıs 2021 Cuma günü Gürcistan Dışişleri Bakanlığı koordinesinde internet ortamında bir forum düzenlendi. Düzenlenen bu forumda; Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabishvili, Başbakan...

Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi Gürcistan-Batum’da marketlerde

Gürcistan’da Türkçe ve Gürcüce olarak oniki yıldır yayın yapan ve Avrasya Bölgesinde örneği olmayan Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi marketlerde de dağıtımı yapılmaktadır. Ayrıca Gürcistan’da diğer...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!