Cumartesi, Kasım 28, 2020
tr
Ana Sayfa EKONOMİ TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: "Önümüzdeki on yılda 700 milyar dolarlık yatırım...

TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: “Önümüzdeki on yılda 700 milyar dolarlık yatırım planlanıyor”

Haber: İlker ÇAKAN
   Sidney’de düzenlenen Türk- Avustralya İş Konseyi Çalışma Yemeği’nde konuşan TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Avustralyalı işadamlarına Türkiye’nin çok önemli yatırım fırsatları sunduğunu anlattı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Avustralya ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine başlama kararı aldıklarını açıkladı.
   Türk- Avustralya İş Konseyi Çalışma Yemeği, TOBB/ DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla Sidney’de gerçekleştirildi.
   TOBB/DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, küresel krizle birlikte ekonomide, batıdan doğuya doğru bir yönelme yaşandığına işaret ederek, bu dönüşümle birlikte Asya Pasifik bölgesiyle daha güçlü ve çeşitli ekonomik ilişkilere sahip olmanın, Türkiye’nin stratejik çıkarlarına uygun olduğunu ifade etti.
   TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki yıl Gelibolu Savaşı’nın 100. yıl dönümü vesilesiyle Türkiye’de gerçekleşecek anma törenlerine rekor seviyede Avustralyalı ziyaretçi beklediklerini belirtti. Türkiye’nin Avustralyalı adamlarına birçok sektörde fırsatlar sunduğunun altını çizen TOBB/DEİK Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu, “Önümüzdeki on yılda eğitim, sağlık, iletişim, altyapı ve ulaşım alanında 700 milyar dolarlık yatırım planlanıyor” dedi.
  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında iş konseyinin iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine destek sağlayacağına inandığını belirtti. Zeybekci, “2015 yılında 100. Yıl Anzak Anma Törenleri vesilesi ile ülkemize rekor seviyede turist bekliyoruz” dedi.
  İki ülke arasındaki ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için çalıştıklarını belirten Bakan Zeybekci, “Size bir müjde vereyim. Avustralyalı mevkidaşım ile yaptığım görüşmede Türkiye-Avustralya arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine başlama kararı aldık. Önümüzdeki yıl tamamlanmasını ikimiz de arzu ediyoruz” diye konuştu. Katılımcıların sorularıyla devam eden toplantıda, Türkiye ve Avustralya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunuldu.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs İlim Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ata Atun’u kabul etti.Yapılan görüşmede, Maraş’ın açılımı, sonrası ve...

Çok değerli bir insan Ali Koplay’ı baybettik

Ali KOPLAY Kimdir? 9 Haziran 1974 yılında Karaman ilinin Başyayla İlçesinde dünyaya geldi. İlkokulu Başköy ilkokulunda bitirdi. Ortaokul ve ve Liseyi Konya İmam-Hatip Lisesinde...

Gürcistan’da koronavirüs yayılmasını önlemek için yeni kısıtlamalar

Gürcistan'daki epidemiyolojik durumu dikkate alan Başbakan Giorgi Gakharia Başkanlığındaki Kurumlar Arası Koordinasyon Kurulu, ülkedeki mevcut nokta kısıtlamalarını sıkılaştırma ve genişletme kararı aldı. Kurumlar Arası...

Batum Leogrand(Welmond) Otelde 2017 yılında yangında vefat edenlerin anısına tören

Gürcistan-Batum'da Leogrand(Welmond) Otelde 24.11.2017 tarihinde meydana gelen yangında otelde çalışan 11 Gürcistan vatandaşı personel vefat etmişti. Her yıl aynı tarihte geleneksel olarak vefat edenlerin...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!