Cuma, Eylül 17, 2021
tr
Ana Sayfa EKONOMİ TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: "Önümüzdeki on yılda 700 milyar dolarlık yatırım...

TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: “Önümüzdeki on yılda 700 milyar dolarlık yatırım planlanıyor”

Haber: İlker ÇAKAN
   Sidney’de düzenlenen Türk- Avustralya İş Konseyi Çalışma Yemeği’nde konuşan TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Avustralyalı işadamlarına Türkiye’nin çok önemli yatırım fırsatları sunduğunu anlattı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de Avustralya ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine başlama kararı aldıklarını açıkladı.
   Türk- Avustralya İş Konseyi Çalışma Yemeği, TOBB/ DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve iş dünyası temsilcilerinin katılımlarıyla Sidney’de gerçekleştirildi.
   TOBB/DEİK Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, küresel krizle birlikte ekonomide, batıdan doğuya doğru bir yönelme yaşandığına işaret ederek, bu dönüşümle birlikte Asya Pasifik bölgesiyle daha güçlü ve çeşitli ekonomik ilişkilere sahip olmanın, Türkiye’nin stratejik çıkarlarına uygun olduğunu ifade etti.
   TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki yıl Gelibolu Savaşı’nın 100. yıl dönümü vesilesiyle Türkiye’de gerçekleşecek anma törenlerine rekor seviyede Avustralyalı ziyaretçi beklediklerini belirtti. Türkiye’nin Avustralyalı adamlarına birçok sektörde fırsatlar sunduğunun altını çizen TOBB/DEİK Başkanı Rifat  Hisarcıklıoğlu, “Önümüzdeki on yılda eğitim, sağlık, iletişim, altyapı ve ulaşım alanında 700 milyar dolarlık yatırım planlanıyor” dedi.
  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında iş konseyinin iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine destek sağlayacağına inandığını belirtti. Zeybekci, “2015 yılında 100. Yıl Anzak Anma Törenleri vesilesi ile ülkemize rekor seviyede turist bekliyoruz” dedi.
  İki ülke arasındaki ticaretin önündeki engelleri kaldırmak için çalıştıklarını belirten Bakan Zeybekci, “Size bir müjde vereyim. Avustralyalı mevkidaşım ile yaptığım görüşmede Türkiye-Avustralya arasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine başlama kararı aldık. Önümüzdeki yıl tamamlanmasını ikimiz de arzu ediyoruz” diye konuştu. Katılımcıların sorularıyla devam eden toplantıda, Türkiye ve Avustralya arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde fikir alışverişinde bulunuldu.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi 16 Eylül 2021

Gürcistan-Acara Özerk Cumhuriyetinin başkenti Batum’da 05.07.2011 tarihinden itibaren yayın hayatına başlayan, yayın hayatında onbirinci yıla giren, Türkçe-Gürcüce olarak iki ayrı dilde aylık olarak yayınlanan,...

Gürcistan Ekonomi ve Finans Bakanı Jaba Phutkaradze: “Türkiye Gürcistan’ın önemli ortaklarından biridir”

Gürcistan-Acara Özerk Cumhuriyeti Ekonomi ve Finans Bakanı Jaba Phutkaradze ile Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni İlker Çakan’ın “Türkiye-Gürcistan ekonomik ilişkileri” konulu yaptığı özel...

Türkiye’de yaylalarıyla ünlü Giresun

Kümbet Yaylası: Yayla 1600 mt. Yükseklikte, Giresun şehir merkezine 60 km, Ordu-Giresun Havalimanına 85 km. mesafededir. Yol asfalttır ve yol boyunca birçok yeme-içme tesisleri, tarihi...

Doğu Karadeniz Bölgesi ihracatında artış devam ediyor

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Saffet Kalyoncu “Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan ihracat Ağustos ayında da artış trendini devam ettirdi” konulu yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Genel...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!