Perşembe, Temmuz 18, 2024
tr
Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLARI-BAŞBAKANLAR - BAKANLAR - MİLLETVEKİLLERİ KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre: ‘Kimse önümüzü, yolumuzu kesemez”

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre: ‘Kimse önümüzü, yolumuzu kesemez”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Lapta’da yer alan  Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi’nin açılış töreni etkinliğine katıldı.
Töre,burada yaptığı konuşmada “Türk dünyası bizim için çok önemli” diyerek, Türk dünyasını selamladı.
“Biz vatan için daima şehit düşmesini bilen bir milletiz, gazi olmasını bilen bir milletiz” diyen Töre, şehit olmayı kabul etmeyen bir milletin İstiklalini kazanamayacağını söyledi. Her Türk toprağında nice şehitler, gaziler verildiğini dile getiren Töre, istiklallerin böyle kazanıldığını belirtti.
96 yıl sonra Mehmetçiğin adaya gelmesiyle ve mücahidin birleşmesiyle bu topraklarda azatlık kazanıldığını dile getiren Meclis Başkanı Töre, “Yeniden istiklalimizi kurduk, güvenliğimiz sağlandı, özgürlüğümüz vardır” diye konuştu.
Bir zamanlar bir köyden, bir köye gidilemediğini, yolların kesildiğini, canlar alındığını anlatan Töre, şimdi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde özgürlük olduğunu vurguladı. Dipkarpaz’dan Yeşilırmak’a, Lapta’dan Akıncılar’a çok rahat gidilebildiğini ifade eden Töre, “Kimse önümüzü, yolumuzu kesemez, keserse haddini bilir” dedi.
Yola hep birlikte devam ettiklerini kaydeden Zorlu Töre, “Bu toprakları bize Amerikalılar hediye etmedi, Azerbaycan’ı da Ruslar hediye etmedi. Komünizmin yıkılmasıyla Azerbaycan bağımsızlığını kazandı, hem de can vererek, kan vererek… Karabağ’ı bize ne Birleşmiş Milletler verebildi, ne Avrupa verebildi, ne Minsk Grubu verebildi, ne Rusya verebildi. Kim verdi? İşte oralarda şehit düşen bizim kahramanlarımız verdi” şeklinde konuştu.
Konuşmasında şiirlerden alıntı da yapan Töre, önemli olanın doğru yolu bulmak olduğunu ifade ederek, “ ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyorsak hepimiz biriz, tekiz ve hep birlikte Türk milletiyiz” vurgusu yaptı.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki’ye göre Türkiye’de en büyük deprem olacak şehirler

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki'den çarpıcı bir uyarı geldi. Doğu Anadolu'dan Akdeniz'e ulaşan fay hattına dikkat çeken Moriwaki, "7,5 büyüklüğünde deprem olabilir" dedi. Yoshinori...

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda mail order -IBAN kontolü başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK), Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, "Vergide adalet ve etkinliği artıracağız, çok kazanandan çok vergi alacağız....

“Türkiye nüfusunun yüzde 86,5’i çevrimiçi, yüzde 93,8‘i mobil”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, her yıl dünya genelinde dijital verileri raporlayan We Are Social ve Meltwater’ın hazırladığı Dijital 2024 Global Genel Bakış...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gönderilen 22 Ocak 1936 tarihli fatura ödemesi

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİN ÖZEL HABERİ Bugün sizlere bir fatura sunacağım; Fatura, 22 Ocak 1936'da, Niğdeli manav Durmuş Ali tarafından kesilmiş. Vali Ziya Tekeli'ye gönderilen faturanın dökümü şöyle: –...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!