Perşembe, Temmuz 18, 2024
tr
Ana Sayfa CUMHURBAŞKANLARI-BAŞBAKANLAR - BAKANLAR - MİLLETVEKİLLERİ Trabzon; “Havalimanı-Güney Çevre Yolu-Kentiçi Raylı Projesi”

Trabzon; “Havalimanı-Güney Çevre Yolu-Kentiçi Raylı Projesi”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon Şehir Hastanesi, Güney Çevre Yolu ve Trabzon Havalimanı’nın genişletilmesi çalışmalarını yerinde inceledi ve açıklamalarda bulundu. Trabzon Şehir Hastanesi’nin 280 bin metrekarelik alanda kurulduğunu ve tamamlandığında Karadeniz Bölgesi’ndeki en önemli sağlık merkezlerinden biri olacağını belirten Uraloğlu, 2025 yılı bitmeden hizmete almayı hedefledikleri şehir hastanesine ulaşımı hızlandırmak için Trabzon’a 56 istasyon içeren kent içi raylı sistemi kazandıracaklarını bildirdi. Bakan Uraloğlu, Güney Çevre Yolu ile ilgili olarak da, “Toplam uzunluğu 43,8 kilometre olan ve Karadeniz Sahil yoluna bağlanacak yolumuz sayesinde transit trafik; şehir içi trafiğinden ayrılmış olacak.” ifadelerini kullandı. Trabzon Havalimanı’nın sürekli artan yolcu sayısı doğrultusunda havalimanını genişletmek ve şehre yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalara da başladıklarını hatırlatan Uraloğlu, “Mevcut havalimanımız 2023 yılında toplam 3,5 milyon yolcuya hizmet sunarak ülkemiz havalimanları arasında 9. sırada yer aldı. Yeni dış hatlar gelen yolcu terminalimizi temmuz ayı içerisinde hizmete almayı planlıyoruz. Yeni havalimanımızın ihalesini de önümüzdeki dönemlerde yapmayı planlıyoruz” dedi.
Trabzon Havalimanı Türkiye’nin en yoğun havalimanlarından birisidir
Trabzon Havalimanının Türkiye’nin en yoğun havalimanlarından biri olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, “Mevcut havalimanımız 2023 yılında iç ve dış hatlarda yaklaşık 3,5 milyon yolcuya hizmet sunarak ülkemiz havalimanları arasında 9. sırada yer aldı. Havalimanımızdan şu anda 19 farklı şirketle 11 ülkede 20 farklı noktaya dış hatlardan, 4 farklı şirketle 8 farklı lokasyona da iç hatlardan ulaşım sağlanıyor. Bildiğiniz üzere Trabzon ve Suudi Arabistan arasında direkt uçuşları da başlattık. Yaz dönemi boyunca gerçekleşecek uçuşlarda Trabzon’dan direkt uçuşla hem Cidde’ye hem de Riyad’a seyahat mümkün oldu. 2024 Yılı yaz sezonunda Trabzon’dan Suudi Arabistan’a Türk Hava Yolları, Flynas ve Flyadeal şirketleri tarafından toplam 817 adet uçuş planlanıyor. Bu seferler ile hem Trabzon turizmi ve ekonomisi gelişiyor hem de hac ibadeti ve umre seyahatlerini gerçekleştirecek vatandaşlarımız için de büyük bir kolaylık oldu. Mayıs ayında da Türk Hava Yolları 4 adet Hac Seferi gerçekleştirdi. Trabzon Havalimanımızdaki yolcu artışını arttığını da gözlemlemeye devam ediyoruz. Havalimanımız bu yıl daha nisan sonu itibariyle 877 binin üstünde yolcu ağırladı ve 2023 yılı ilk 4 aya göre artış oranı yüzde 18 oldu. Bu noktada yıl sonunda Trabzon Havalimanı’ndaki yolcu sayısının 4 milyonu geçeceğini öngörüyoruz.” dedi.
Yeni dış hatlar gelen yolcu terminali Temmuz ayı içerisinde açılacak
Sürekli artan yolcu sayısı doğrultusunda da Trabzon Havalimanını genişletmek ve Trabzon’a yeni bir havalimanı kazandırmak için çalışmalara da başladıklarını hatırlatan Uraloğlu, “Mevcut iç hatlar terminal binasına iki adet sabit yolcu köprüsü ve körük ekleyeceğiz. Körüklerden birincisinin yapımı devam ediyor. Yaklaşık 2 ay sonra hizmete almayı planlıyoruz. Özellikle yeni dış hatlar gelen yolcu terminali ve CIP binasının aciliyeti vardı. 23 Mayıs’ta da bu binalarımızın geçici kabullerini yaptık. Ufak tefek tamamlanacak işlerin ardından yeni dış hatlar gelen yolcu terminalimizi Temmuz ayı içerisinde hizmete almayı planlıyoruz. CIP binasını da işletici firma THY kendi konseptine göre iç düzenlemeler yaptıktan sonra hizmete alacak. Yatırım programına aldığımız Trabzon Yeni Havalimanı yapım ihalesini de önümüzdeki süreçte başlatacağız.” dedi.
Karadeniz Bölgesi’nin en önemli sağlık merkezlerinden
Trabzon Şehir Hastanesi ile ilgili de bilgi verem Bakan Uraloğlu, Akyazı Stadyumu’nun yanında Türkiye’nin ve dünyanın en modern hastanelerinden birini inşa ettiklerinin altını çizdi. Türkiye’nin dört bir tarafındaki örnek şehir hastanelerinden, en güzellerinden bir tanesinin şu anda Trabzon’da yapıldığın ifade eden Uraloğlu, “280 bin metrekarelik alanda kurulan Trabzon Şehir Hastanemiz; İlimizin sağlık altyapısının gücüne güç katacak bir proje. 900 yatak kapasitesiyle hastanemizde; yanık tedavi ünitesi, nükleer tıp ünitesi, radyoterapi alanı, diyabet ünitesi, kan transfüzyon merkezi, uyku laboratuvarı ve genetik laboratuvar gibi önemli sağlık kompleksleri de yer alacak. Trabzon Şehir Hastanesi tamamlandığında; Karadeniz Bölgesi’nin en önemli sağlık merkezlerinden biri olacak. Hastanemizi 2025 yılı bitmeden hizmete almayı hedefliyoruz. Bu noktada böyle önemli bir sağlık kompleksinin bağlantı yollarını inşa etmekten de ayrı bir gurur duyuyoruz. Bu kapsamda şehir hastanemize ulaşımı hızlandırmak için hafif raylı sistem projesini de hayata geçirdik biliyorsunuz.” şeklinde konuştu.
56 istasyon içeren kent içi raylı sistemi kazandıracağız
24 Nisan’da Trabzon Büyükşehir Belediyesi’yle bir araya gelerek “Trabzon Hafif Raylı Sistem Projesi’ protokolünü imzaladıklarını anımsatan Bakan Uraloğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü eliyle bu projenin yapımını biz üstlendik. Trabzon’umuza; Akçaabat’tan Yomra Merkeze ulaşan; Şehir Hastanesi, Akyazı Stadyumu, Meydan, Üniversite, otogar ve Havalimanı gibi 56 istasyon içeren kent içi raylı sistemi kazandıracağız. Yaklaşık 32 km olan proje genel itibariyle 824 bin kişinin yaşadığı şehrimizde özellikle Akçaabat, Yomra ve Ortahisar ölçeğimizde 500 bin nüfusun yaşadığı, sirkülasyonun en yoğun olduğu alana hizmet edecek. Özellikle yaz aylarında turizmin artması ile yoğunlaşan trafik rahatlamış olacak. Çalışmaları devam eden uygulama projelerinin tamamlanmasının ardından da en kısa sürede ihale etmeyi ve yapım çalışmalarına başlamayı planlıyoruz.” diye konuştu.
Karadeniz sahil yoluna bağlanacak yolumuz sayesinde
transit trafik şehir içi trafiğinden ayrılmış olacak
Trabzon’da yapım çalışmaları devam eden en önemli karayolu projelerinden biri olan Güney Çevre Yolunda gelinen son noktaya dair de açıklamalarda bulunan Bakan Uraloğlu, “31 metre genişliğinde, 6 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında inşa ettiğimiz Güney Çevre Yolumuzun toplam uzunluğu 43,8 kilometre. Akçaabat ilçesi Mersin Mahallesinden başlayarak, Ortahisar ve Yomra ilçelerinde şehrin güneyinden devam ederek Arsin İlçesinden tekrar Karadeniz Sahil yoluna bağlanacak yolumuz sayesinde transit trafik; şehir içi trafiğinden ayrılmış olacak. Böylece hem kent içi hem de kent geçişinde ulusal ve uluslararası trafik rahatlayacak. Şu anda yapımı devam eden 16,5 kilometre uzunluğundaki 1. kesim Akçakale’den ayrılıp, mevcut sahil yolunun güneyinden geçerek Sera Gölü Kavşağı’nda son buluyor. Sera Gölü Kavşağı’ndan Karadeniz Sahil Yolu’nun Yıldızlı Yonca Kavşağı’na ve Kanuni Bulvarı’na bağlanacak şekilde inşa ediliyor. Bu kesimde toplam uzunluğu 14,4 kilometre olan 7 adet çift tüp tünel ve 968 metre uzunluğunda 7 adet viyadük bulunuyor. Proje kapsamında şu anda Mersin Kavşağı’ndaki kazı-dolgu çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.
Şehir içi ve Sarp Sınır Kapısı’na giden ağır transit trafik birbirinden ayrılacak
Bakan Uraloğlu, “1 Mayıs’ta milleti kandırmak için temel atmadık, başlamak için temel atmıştık. Çok şükür devam ediyoruz. Başladığımız hiçbir işi yarım bırakmadık Allah’ın izniyle bunu da tamamlayacağız” dedi. Uraloğlu, 10 aynada birden çalışıyor olmanın önemli bir gayret olduğunun da altını çizdi. İnşa edilen tüneller hakkında bilgi veren Bakan Uraloğlu, “711 metre uzunluğundaki T1 Tünelimizde, Bin 238 metre uzunluğundaki T2 Tünelinde, 3 bin 572 metre uzunluğundaki T3 Tünelinde ve bin 523 metre uzunluğundaki T4 Tünelinde kazı destekleme çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar devam ederken bir yandan da kamulaştırma işlemlerimiz de sürüyor. Projeyle Karadeniz Sahil Yolu’nun Akçaabat-Arsin arasında kalan kesiminde şehir içi ve özellikle Sarp Sınır Kapısı’na giden ağır transit trafik birbirinden ayrılacak. Ulusal ve uluslararası trafiğin çevre yolu üzerinden hızlı ve kesintisiz ulaşımını tesis ederek, sahil kesimindeki yoğunluğun rahatlatılmasıyla kentte her yöne maksimum trafik erişilebilirliği sağlayacağız. Araçların egzoz emisyonunu da azaltarak şehir geçişindeki hava kirliliğinin önüne geçeceğiz. Ayrıca, Trabzon’un sanayi, ticaret ve turizm faaliyetlerini artıracak proje ile bölgenin kalkınmasına katkı sunacağız.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki’ye göre Türkiye’de en büyük deprem olacak şehirler

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki'den çarpıcı bir uyarı geldi. Doğu Anadolu'dan Akdeniz'e ulaşan fay hattına dikkat çeken Moriwaki, "7,5 büyüklüğünde deprem olabilir" dedi. Yoshinori...

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda mail order -IBAN kontolü başladı

Hazine ve Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK), Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in, "Vergide adalet ve etkinliği artıracağız, çok kazanandan çok vergi alacağız....

“Türkiye nüfusunun yüzde 86,5’i çevrimiçi, yüzde 93,8‘i mobil”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, her yıl dünya genelinde dijital verileri raporlayan We Are Social ve Meltwater’ın hazırladığı Dijital 2024 Global Genel Bakış...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gönderilen 22 Ocak 1936 tarihli fatura ödemesi

TÜRKİYE-GÜRCİSTAN HABERCİ GAZETESİNİN ÖZEL HABERİ Bugün sizlere bir fatura sunacağım; Fatura, 22 Ocak 1936'da, Niğdeli manav Durmuş Ali tarafından kesilmiş. Vali Ziya Tekeli'ye gönderilen faturanın dökümü şöyle: –...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!