Çarşamba, Nisan 14, 2021
tr
Ana Sayfa ODA - BORSA - SENDİKA BAŞKANLARI MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan: “Samsun üretim ve istihdam için çok...

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan: “Samsun üretim ve istihdam için çok işin yapılacağı bir şehir”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği(MÜSİAD) Samsun Şubesi Başkanı Haluk Tan, “Samsun’un ekonomik ve ticaret yönünden değerlendirilmesi” konulu Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesi ve www.habergunebakis.com İnternet Haber Sitemiz olarak yaptığımız özel röportajda şunları söyledi;
Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirleri deltaları büyük nimetlerdir
“Samsun mevcut coğrafyasının sunmuş olduğu nimetleri tam olarak değerlendiren bir il değildir.Bunun en önemli nedenlerinden biri şehrimizin ortak hareket edememe kabiliyetlerinin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yeşilırmak ve Kızılırmak nehirleri deltaları büyük nimetlerdir. Tarım ve hayvancılık sektörü açısından önemli bir bölgedir. Gelişmiş bir markanın ve sanayinin hala oluşmamış olması bu şehrin eksiklerinden bir tanesidir. İlimizda birçok OSB (Eski Sanayi Bölgemiz, Gıda OSB, Kavak, Çarşamba, Havza OSB’leri) var ama işsizik ve üretim kapasitesi açısından Samsun OSB’lerinin toplamı beklenenin hala çok altındadır. Ülkemizde ve dünyada marka olmaya giden bazı firmalarımızın yer talep isteklerinin çok hızlı bir şekilde yerine getirilmemesinin sıkıntısını Samsun ilimiz bugün hala yaşamaktadır. Bununla ilgili gerekli çalışmaların yapıldığı söyleniyor.
OSB’lerin 700-800 milyon dolar bandında gezen iharacatı
Mevcut tersane alanı ile Tekköy bölgesinde bulunan yeni OSB alanı hazırlanma sürecinin çok uzadığını düşünüyorum. Bürokrasinin bu noktada hala fazla ağır hareket ettiğini düşünüyorum. Çünkü mevcut bu fabrikalarımız gelecekle ilgili vizyonu ve misyonu yönünden ilimizde üretimi ve istihdamı artıracak önemli fabrikalardır. Mevcut OSB’lerin 700-800 milyon dolar bandında gezen iharacatı ve istihdam kapasiteleri 8000-10.000 arasında değişmektedir. Kara, deniz, hava ve demiryolu kavşağında bulunan Samsun’un bu avantajının tam olarak değerlendiremediğini düşünüyorum. Samsun bilhassa üretim ve istihdam için çok işin yapılacağı bir şehirdir. Şehrimzin geleceği için birlikte hareket ettiğimiz takdirde kazanacığımızı düşünüyorum.
Gürcistan’la ilişkilerimizin daha iyi gelişmesi için yoğun gayret ediyoruz
Gürcistan’da şehrimizden en büyük yatırım yapan Metro Holding Onursal Başkanı Galip Öztürk’tür. Gürcistan’da önemli yatırımları vardır. Samsun’daki işadamlarımızın Gürcistan’da da yatırım yapmaları konusunda önemli teşebbüslerimiz olmuştur. Gürcistan noktası biizim için daha önemli hale gelmiştir. İşin yapılması değil, devamlılığı esastır. Tren yoluyla Çin’e yapılan ihracat noktasında Gürcistan önemli bir noktadadır. Gürcistan’la ilişkilerimizin daha iyi gelişmesi için yoğun gayret ediyoruz. İhracatımızın daha iyi bir seviyeye gelmesi için o ülkelerdeki büyükelçilerimizin, o şehirdeki dış temsilciliklerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın hızlı aksiyon alması ile mümkündür.
Yatırımcının dünyanın her tarafına yatırım yapacak kabiliyet ve cesarette
Yatırımcının dünyanın her tarafına yatırım yapacak kaabiliyet ve cesarette olduğunu görürsünüz. Hangi şehire ve ülkeye yatırım yapacaksanız oraya gitmeden önce oranın dinamikleriyle önceden irtibatta kurmanız gerekir. Bu konuda devlet kanallarımıza çok büyük iş düştüğünü düşünüyorum. Burada alt yapıyı kuracak olanlarda orada görev yapan büyükelçiler ve ateşelerdir. Sonra siz oraya gittiğinzde randıman almaya başlarsınız. Buna göre eskisinden daha çok hareketli olmaları kanaatindeyim.
Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesinin haberlerini zevkle takip ediyoruz
Basın; her vakit bağımsız olduğu müddetçe; köprüler kuran, bilgiler aktaran ve bunlarıda basılı bir evrak olarak herkesin önüne sunan yükü üstlenmiştir. Türkiye-Gürcistan Haberci Gazeteniz düzenli olarak bize gelmektedir Samsun Müsiad olarak oradaki Batum ve Gürcistan’la ilgili bilgi paylaşımlarınızı görüyoruz. Oradaki haberleri zevkle takip ediyoruz. Böylece oradaki yapıyı ve üretimi öğreniyoruz. Gazetenize verilen reklamlar bile oradaki hangi işlerin yapıldığının bir göstergesidir. Türkiye-Gürcistan Haberci Gazetesinin misyonunu daha da güçlendirerek devam etmesini istiyorum.”

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!