Çarşamba, Nisan 14, 2021
tr
Ana Sayfa YEREL Yağcıbedir el dokuma halısının ilk üretimini gerçekleşti

Yağcıbedir el dokuma halısının ilk üretimini gerçekleşti

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 3 bin yıllık geçmişe sahip Yağcıbedir el dokuma halısının ilk üretimini gerçekleştirdi. Başkan Ekrem Yüce, “Her bir deseninde hikâye gizli özel bir halı olan ve yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip Yağcıbedir halılarının işlenmesine şehrimizde başladık” dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi 3 bin yıllık geçmişe sahip olan Yağcıbedir el dokuma halısını üretiyor. Balıkesir Sındırgı Belediyesi ile kardeş şehir ilişkisi kurulması kararının alındığı ve Başkan Ekrem Yüce’nin meclis toplantısında dile getirdiği satın alma garantili Yağcıbedir halılarının üretimine başlandı. Büyükşehir tarafından Sındırgı ilçesine gönderilen 10 kişilik ekip uzman eğitmenler tarafından bir hafta boyunca işin inceliklerine ve tekniklerine yönelik eğitim aldıktan sonra ilk halı üretimini gerçekleştirdi.
Yağcıbedir el dokuma halısının kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak
3 bin yıllık kültüre sahip olan Yağcıbedir el dokuma halısının kültürünü gelecek kuşaklara aktarmak adına Büyükşehir olarak çalışmalara başladıklarını dile getiren Başkan Ekrem Yüce, “Her bir deseninde hikâye gizli özel bir halı olan ve yaklaşık 3 bin yıllık geçmişe sahip Yağcıbedir halılarının işlenmesine şehrimizde başladık. Bu kapsamda oluşturduğumuz 10 kişilik ekibimiz Balıkesir ili Sındırgı ilçesinde ki uzmanlardan işin tekniklerine ve inceliklerine dair kapsamlı eğitim aldılar. Eğitimlerini tamamladıktan sonra Ofis Sanat Merkezimizde kurduğumuz atölyede ekiplerimiz çalışmalarına başladı. 10 kişilik ekibimiz toplam 12 bin 600 ilmek atılan ilk Yağcıbedir halısı üretimini gerçekleştirdi. Satın alma garantili olarak gerçekleştirdiğimiz Yağcıbedir halısı üretimi çalışmalarımız hızla devam edecek. 3 bin yıllık kültüre sahip olan halımızın kültürüne sahip çıkıyoruz.

AW098532

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!