Pazar, Mayıs 9, 2021
tr
Ana Sayfa GENEL Özal dönemi İsrail politikası (2)

Özal dönemi İsrail politikası (2)

  Özal, Cumhurbaşkanı olduktan sonra dış politikayla da aktif olarak ilgilenmiştir. Özal, 1961 Anayasası döneminde büyük ölçüde simgesel bir makam olarak görülen ve emekli askerler  tarafından güya partiler üstü olarak yürütülen Cumhurbaşkanlığı görevinin yürütülme biçimini değiştirmiştir. Özal Cumhurbaşkanı olarak dış politikanın başı olduğunu vurgulamaktan çekinmemiştir.

  Turgut Özal, 1983-1989 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin 45. ve 46. Dönem hükümetlerinde Başbakanlık görevini üstlenmiştir. 1989-1993 yılları arasında da Türkiye Cumhuriy eti’nin 8.Cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştür.

  Özal’ın dış politikasının temel parametreleri 3 ayrı kaynağa dayanmaktadır. Bunlar; Özal’ın kişiliği ve fikirleri, bu dönemde Türkiye’nin geçirmiş olduğu ekonomik, siyasal ve sosyal dönüşüm ile dünyadaki konjonktürel değişimlerdir.

  Özal döneminde Türk dış politikasında çok önemli değişimler oldu. Ekonomik alanda statükocu devlet geleneğinin veya liderliğinin  ” ithal ikameci” stratejisi bir tarafa bırakılarak “ihracata yönelik” bir strateji uygulanmaya başlanmıştır. Mümkün mertebe her alanda  serbestleşme sağlanmaya çalışılarak özellikle dış politikada çok yönlü ve çok eksenli stratejiler izlenmeye çalışılmıştır. Başka bir deyişle ittifak politikalarında ve siyasi paktlar alanında, batıya körü körüne bağlanmaktan ziyade, Türkiye ile diğer ülkeler arasında karşılıklı bağımlılık esasına dayanan bir ilişki geliştirilmeye çalışıldı. Dış politika eğiliminin belirlenmesinde Türkiye’nin Batı ve Doğu arasında ” köprü  vazifesi görmesi esas alındı. Etnik unsurlara birlik ve dirlikten taviz verilmeden farklı bir yaklaşım getirilmeye çalışıldı. Statükocu devlet anlayışının veya liderliğinin etnik gelişmelere “politik ve ideolojik” bakış açısı yerine sosyal içerikli ve kültürel bir bakış açısı geliştirildi. Özal, proaktif liderliğini bütün alanlarda ortaya koyarak, daha önceki Başbakan ve Cumhurbaşkanlarına göre  çok daha aktif  yüksek profilli ve  etkin  bir dış politika izlemiştir.

  Turgut Özal’ın I.dönem hükümet programı ile II.dönem hükümet programındaki dış politika anlayışı benzerlik göstermektedir. 1987 yılında II.Hükümet programında, TBMM’inde Turgut Özal’ın konuşması özetle şu şekildedir.” Devletin devamlılığı dış politika felsefemizin temelini teşkil eder. Siyasi hayatta hassasiyet gösterilmesi zorunlu hususların başında dış politikanın bulunduğuna inanırız. Türkiye, geleneksel dış politikasına uygun olarak, Doğu – Batı ilişkilerinin bugün ulaştığı önemli aşamada dünya barışının güçlendirilmesine ve silahların kontroluna yönelik çabaları desteklemektedir.

  ABD ile dostluk ve ittifak ilişkilerimizi karşılıklı menfaatlere hizmet edecek şekilde geliştirmeye kararlıyız. Coğrafi mevkiimizin, tarihi ve kültürel bağlarımızın icabı olarak Orta Doğudaki ve dünyanın diğer bölgelerindeki İslam ülkeleriyle esasen tesis etmiş bulunduğumuz yakın dostluk ilişkilerini ve işbirliği imkanlarını daha da geliştirmek kararındayız. Türkiye, her ikisi de dostu ve komşusu olan İran ile Irak arasındaki savaşa bir an önce son verilerek ihtilafın barışçı yoldan çözümü için titizlikle sürdürdüğü aktif tarafsızlık politikası çerçevesinde çaba göstermeye devam edecektir….

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON HABERLER

TİKA’dan Gürcistan’daki çiftçilere destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı(TİKA) tarafından Gürcistan'da Zugdidi Belediyesine bağlı 8 köyde Gürcistan'daki savaş mağduru 55 aileye tarım işlerinde kullanılmak üzere; mini traktörler,...

Diyanet İşleri Başkanlığından Gürcistan’da Ramazan ayı yardımı

T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Ramazan ayı nedeniyle hazırlanan yardım paketleri, Gürcistan Müslümanlar İdaresi ve Tiflis Büyükelçiliği-Din Hizmetleri Müşavirliği tarafından...

Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “Türkiye’nin ihracatını artırmak”

Cumhurbaşkanlığı'nın 21.04.2021 tarih ve 31461 sayılı(Mükerrer) Resmi Gazetede yayınlanan 2021/193 sayılı kararına göre; Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevine son verilmiş ve bu suretle boşalan...

SON YORUMLAR

error: Content is protected !!